تنها راه ممکن ، برای کسانی که از چاقی بیش از حد رنج می برند و با ورزش و رژیم نتوانسته اند به وزن دلخواه خود برسند، جراحی لاغری می باشد.

جراحی لاغری چیست ؟

به مجموعه‌ ای از روش ‌های جراحی که با دستکاری در بافت ‌های معده ، روده یا سایر بخش ‌های دستگاه گوارش به کاهش وزن و درمان چاقی منجر می‌ شوند عمل جراحی لاغری گفته می‌ شود. عمل لاغری برخلاف گذشته ناشناخته نیست و حتی به جرعت می توان گفت امروزه بسیار شناخته شده و در میان مردم جا افتاده است.

از انواع جراحی های لاغری می توان به عمل اسلیو معده ، بای پس معده ، مینی بای پس معده و … اشاره کرد. این روش ‌ها همگی تحت بیهوشی و با روش لاپاراسکوپی توسط دکتر محمدرضا عبدالحسینی انجام می ‌پذیرد.

جراحی لاغری چیست ؟

کاندید مناسب جراحی لاغری

افراد باید قبل از انجام جراحی لاغری از نظر شاخص توده بدنی ( BMI ) بررسی شوند. برا انجام عمل لاغری بر اساس محاسبات شاخص توده بدنی، اگر BMI شما بالای ۴۰ باشد قطعاً شما کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید. اگر BMI شما بالای ۳۵ باشد، و در کنار چاقی، بیماری مرتبط با چاقی مانند دیابت ، کبد چرب ، فشار خون ، اختلالات تنفسی ، آرتروز مفاصل و …. دارید می‌ توانید با مشورت پزشک و با رعایت یکسری شروطها، عمل لاغری انجام دهید.

اقدامات قبل از جراحی لاغری

قبل از جراحی لاغری باید وضعیت سلامتی بیمار ارزیابی شود و همچنین همه جوانب او بررسی شود. مشکلات اولیه او رفع و مشاوره‌ های لازم انجام و سپس اقدام به جراحی لاغری شود. این مشاوره ‌ها گاهی ممکن است به مدت یک ماه هم طول بکشد و سپس بیمار عمل شود.

مراقبت ها بعد از عمل

فرد باید بعد از جراحی لاغری، ورزش منظم انجام دهد و از برنامه غذایی مناسبی پیروی کند. اگر فرد پس از جراحی لاغری این دو مورد را رعایت کند می‌ تواند به میزان  ۷۵ تا ۸۰ درصد کاهش وزن را تجربه نماید.

هزینه عمل لاغری

هزینه عمل جراحی لاغری بستگی به پارامتر های مختلفی دارد.

تخصص و تجربه جراح
نوع دستگاه و تجهیزات
امکانات ارائه شده قبل و بعد از عمل مانند ماساژ روزانه، تعویض پانسمان و…
و…
قیمت پایین عمل جراحی لاغری نمی ‌تواند تنها ملاک تصمیم گیری باشد؛ چرا که ریسک ایجاد مشکل بعد از عمل توسط پزشکان بی‌ تجربه در محیطی نامناسب، بالاتر است و درصورت وقوع چنین رویداد هایی ناچار به صرف هزینه‌ های زیاد جراحی ترمیمی خواهید بود. قابل به ذکر است که بسیاری از جراحان، مسئولیت جراحی ترمیمی را برعهده نمی‌ گیرند.

نکات مهم 

اگر استاندارهای عمل لاغری رعایت شود و همچنینی از دستورالعمل های جراح پیروی شود امکان بازگشت وزن وجود ندارد.

 اکر دیابت نوع دو دارید پیش از عمل به تمام توصیه های جراح لاغری مبنی بر کنترل دیابت و سطح قند خون خود عمل کنید تا در شرایط عمل قرار بگیرید.

 در کل ۳ تا ۶ ماه پس از عمل ریزش مو طبیعی است. ریزش مو در این افزاد به دلیل استرس فیزیکی ناشی از جراحی و تغییرات وزنی سریع رخ می دهد.