مزایا و معایب نخ دندان

همه افراد دوست دارند یک لبخند زیبا داشته باشند اما برای داشتن دندان‌های سفید مروارید مانند، فرد باید روزانه زمان کافی را به‌صورت منظم به مراقبت دندان‌ها اختصاص دهد.

یك بررسی نشان داد كه تنها دو هفته نخ دندان كشیدن، علاوه بر مسواك زدن، می‌تواند خونریزی لثه‌ها را كاهش دهد و بوی بد دهان را برطرف كند.‌ در این بررسی، ۵۱ جفت دو قلوی ۱۲ تا ۲۱ ساله به دو گروه تقسیم شدند: یک گروه روزی دو بار دندان‌ها و زبانشان را مسواک می زدند و گروه دیگر علاوه بر این کار دو بار در روز نخ دندان می‌کشیدند.

بهترین زمان استفاده از نخ دندان

مسواک زدن دو بار در روز توصیه شده است. با این وجود هیچ زمانی برای نخ دندان کشیدن ایده آل درنظر گرفته نشده است. هر زمانی که افراد فرصت استفاده صحیح از نخ دندان را پیدا کنند، می توان آن را انجام دهند. در طول خواب، بزاق دهان و محافظت از دندان کاهش می یابد، از این رو استفاده از نخ دندان در طول شب یا یک بار در ۲۴ ساعت گزینه مناسبی است. استفاده منظم از نخ دندان باعث از بین رفتن پلاک ها شده و از بروز بیماری های مربوط به دندان هم جلوگیری خواهد کرد . نخ دندان همچنین از باقی ماندن ذرات غذا در بین دندان ها، از پوسیدگی دندان ها و بوی بد دهان نیز جلوگیری خواهد کرد .

فواید کشیدن نخ دندان پس از غذاخوردن

از دست دادن وزن کار دشواری است. در حالیکه هیچگونه شواهد مستقیمی مبنی بر ارتباط بین سلامت دندان و رژیم غذایی مناسب وجود ندارد اما  بر اساس شواهد پیشین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پس از خوردن غذا تمایل شخص را به خوردن میان ‌وعده‌ها کم می‌کند. مسواک زدن در وسط روز همیشه راحت نیست. اما کشیدن نخ دندان پس از یک وعده غذایی به بهبود بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند و حس تمیزی و تازگی در دهان  و نفس را به شما هدیه می‌دهد. اگر می‌خواهید یک میان وعده سالم بخورید به خاطر داشته باشید که گزینه‌های محبوبی مانند چوب شور، کشمش و سایر میوه‌های خشک اگرچه برای سلامتی مفیدند اما بین دندان‌ها گیر می‌کنند. میوه‌های خشک غنی از قند هستند. این قند به همراه باکتری‌های موجود در دهان در دندان‌ها ایجاد پوسیدگی می‌کنند. خوشبختانه کشیدن نخ دندان به تمیزی دندان‌ها کمک می‌کند و دیگر لازم نیست نگران بروز کرم خوردگی در دندان‌های خود باشید. اهمیتی ندارد که از چه نوع رژیم غذایی پیروی می‌کنید، با مراقبت‌های منظم از دندان‌ها شامل دوبار مسواک زدن در شبانه‌روز و کشیدن نخ دندان به صورت روزانه می‌توانید حس زیبایی ، تمیزی و تازگی را در دندان‌ها و دهان خود تجربه کنید.

نخ دندان

نخ دندان کشیدن چه مزایایی دارد؟

استفاده منظم از نخ دندان پلاک را حذف می‌کند و از تبدیل آن به جرم جلوگیری می‌کند. کشیدن نخ دندان با حذف پلاک و ذرات غذای اضافی از جاهایی که در آینه قابل مشاهده نیستند یا مسواک به آن دسترسی ندارد  باعث می‌شود دندان‌ها درخشان‌تر به نظر برسند. یک فرش را قبل و بعد از کشیدن جاروبرقی تصور کنید. ممکن است پیش از جارو کشیدن هیچ کثیفی و گرد و غباری نبینید اما وقتی جاروبرقی می‌کشید فرش درخشان‌تر به نظر می‌رسد. کشیدن نخ دندان شبیه همین است. کشیدن نخ دندان به صورت روزانه، نه تنها دندان‌ها را سالم نگه می‌دارد بلکه سلامت فرد را در حوزه‌های دیگر نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. کشیدن نخ دندان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و خطر ایجاد بیماری‌های لثه را با حذف پلاک کاهش می‌دهد.به علاوه کشیدن نخ دندان این فرصت را فراهم می‌کند که وجود هر گونه تورم و قرمزی در دهان و وضعیت زبان و لثه‌ها به طور مرتب چک شود. بیماری‌های خاصی مانند بعضی سرطان‌ها، HIV یا ایدز، سو مصرف مواد مخدر و اختلالات تغذیه‌ای می‌توانند منجر به ایجاد زخم در دهان و قرمزی و تورم لثه‌ها شوند.

سخن پایانی

آیا کشیدن نخ دندان مضر است؟ اگر این کار نادرست انجام شود، نخ دندان می تواند باعث آسیب به لثه، دندان ها و کار دندان پزشکی شود. گاهی اوقات، ممکن است باعث شود که باکتری های مضر وارد جریان خون شما شوند، که می تواند منجر به عفونت شود.