نحوه تخریب دیوار

نحوه تخریب دیوار، در کل دیوارها به دو نوع دیوار باربر و غیر باربر تقسیم می شوند. دیوار باربر دیواری است که وزن سقف و وزن طبقات بالایی را تحمل می کند. دیوارهای بیرونی عموما دیوارهای باربر می باشند گاهی ممکن است بسته به طراحی خانه، دیوارهای داخلی نیز باربر محسوب شوند.

طبقات پایین ساختمان ها بیشترین بار را تحمل می نمایند و به طبع آن تخریب این دیوارها استراتژی خاص خود را می طلبد.

نحوه تخریب ساختمان ها با توجه به تعداد طبقات، ارتفاع و طول دیوارهای باربر و جایگاه آنها متفاوت خواهد بود. برای تخریب باید پشتیبانی ساختمان را قبل از تخریب مهیا کنید. تا منجر به ریزش آوار نشود. از المان های عمودی و افقی می توانید کمک بگیرید. می توانید از تخته الوار یا قوطی فولادی استفاده نمایید. هرچه میزان بار دیوارها بیشتر باشد تعداد و ابعاد این تیرک ها نیز بیشتر می شود.


مراحل تخریب دیوار


- ابتدا باید نواع دیوار را شناسایی کنید.
- بررس خطوط سیم کشی، تهویه و اتصالات
- خراب کردن دیوار


بررسی بارگذاری دیوار: ابتدا باید نوع دیوار را تشخیص دهید که باربر نباشد. دیوارهای باربر معمولا در مرکز خانه قرار دارند و بر تیرآهن های سقف عمود می باشند. قبل از تخریب دیوار حتما از افراد کار بلد برای تشخیص نوع دیوارها کمک بگیرید.


بررسی اتصالات برق و لوله کشی ها
برق باید خاموش شود و کنتور آب و گاز بسته شود. تا در حین تخریب اتفاق ناگواری پیش نیاید.


جدا کردن گچ دیوار، می توانید از اره افقی بر، برای این منظور استفاده نمایید. برای نواحی محکم تر می توانید از یک اهرم استفاده کنید.


جدا کردن ستون ها: بوسیله یک تیغه تخریب، داربست را برش دهید این اره، صفحات پایین و بالا را نیز برش می دهد.

 

دیوارهای باربر و غیر باربر


دیوار غیر باربر برای ایجاد فاصله بین قسمت های مختلف ساختمان، طراحی می شوند. این نوع دیوارها قابل حذف هستند و تخریب آنها آسیبی به دیگر قسمت ها وارد نمی کند. اما دیوارهای باربر قابل حذف نیستند و در صورت حذف به بخش های دیگر ساختمان آسیب وارد می شود. در صورت حذف همانطور که گفته شد نیاز است با الوار پشتیبانی دیوار را فراهم کنید.
همانطور که گفته شد دیوارهای خارجی و دیوارهای مرکز خانه( خانه های با متراژ بالا) دیوارهای باربر هستند. دیوارهای داخلی با ضخامت بالا که در نهایت به ستون خانه متصل می شوند دیوارهای باربر محسوب می شوند. دیوارهای باربر به پی ساختمان نزدیک تر می باشند.
در بازساری ساختمان بهتر است دیوارهای باربر را تخریب نکنید.


نتیجه پایانی


قبل از تخریب و بازسازی باید نوع دیوار را تشخیص داده و سپس اقدام به تخریب کنید.