ابزار تخریب دستی ساختمان

تخریب دستی ساختمان، برای نوسازی ساختمان ابتدا باید ساختمان را تخریب کرد. تخریب ساختمان اصول و قواعدی دارد که در صورت رعایت نکردن آن متحمل خسارات جبران ناپذیری خواهد شد. تخریب ساختمان به عوامل متععدی مانند مساحت ساختمان، موقعیت مکانی ساختمان، مقامت ساختمان های مجاور و مقدار مصالح بستگی دارد.


تخریب ساختمان یک علم مهندسی می باشد که به خراب کردن سازه ها طبق اصول ایمنی می پردازد تا بتوان دوباره آنها را بنا و بازسازی کرد. تخریب سازه های بزرگ توسط تجهیزات مکانیکی شامل جرثقیل، بولدوزرها و بالابرها و گوی تخریب انجام می شود.


تخریب ساختمان به روش دستی


در تخریب دستی ابزارهایی مانند شیارزن، قلم و چکش، پیکور و دریل بتن کن استفاده می شود.


شیارزن: برای ایجاد شیار بر روی دیوارهای سخت استفاده می شود. این دستگاه دارای موتور الکتریکی و دارای دو تیغه می باشد.
پیکور: برای خراب کردن سطوح غیر فلزی و دیوارها از ابزار برقی به نام پیکوراستفاده می شود. این دستگاه عملیات تخریب را با توجه به حجم و سختی سازه انجام می دهد.
دریل بتن کن: این وسیله برای حفاری و ایجاد سوراخ های بزرگ و تخریب دیوار به کار گرفته می شود. بتن کن ها 4 شیار برای فعالیت های سبک و 5 شیار برای فعالیت های سنگین می باشند و همچنین می توان بر روی آنها قلم تخریب نیز وصل کرد. نوع پیشرفته این تجهیزات، مجهز به سیستم ضد غبار و ضد شوک هستند.
هنگام تخریب حواستان باشد عملیات تخریب از بالا به پایین انجام شود و از سقف شروع کنید تا به کف برسید. برای تخریب دال های کف، باید از دهانه شروع کنید تا به تیرهای تکیه گاه برسید. در هنگام تخریب اتاق تاسیسات و مخزن آب و آسانسور که در ارتفاع قرار دارند خراب شوند تا به سقف اصلی برسد. ابزارهای ایمن و مجهز تهیه کنید تا دچار مشکل و آسیب نشوید.


نتیجه گیری


تخریب ساختمان مقدمه ای برای بازساری آن می باشد که هیچ گاه نباید غیر اصولی اقدام به عملیات تخریب کنید. همچنین می توانید با فروش ضایغات پس از تخریب هزینه ها را تا حدودی جبران کنید.