لوله و اتصالات

لوله و اتصالات، لوله چیست ؟ قطعه هایی توخالی و استوانه ای هستند که برای انتقال گاز و مایعات به کار می روند. بسیاری ازاین لوله ها در تاسیسات ساختمانی و فضاهای صنعتی کاربرد دارند. لوله های تولید شده در کارخانه ها از جنس های مختلفی مانند آهن، پلاستیک، فولاد و مواد پلیمری ساخته می شوند.

لوله ها در اشکال متفاوتی مانند قالب های گرد، شش ضلعی و مربعی تولید می شوند. قیمت انواع مختلف لوله و اتصالات به عوامل مختلفی مانند طول، جنس، قطر، میزان کاربری و ... بستگی دارد.
یکی از انواع لوله ها، لوله های پلیمری هستند که در صنایع مختلف کاربرد دارند. از این لوله ها در تاسیسات ساختمان استفاده می شود. این لوله ها دارای خواص فیزیکی و شیمیایی بالایی هستند. به همین علت در بین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بسیار محبوب می باشند . مزایا و معایب لوله های پلیمری :


با توجه به این که لوله های فلزی به مرور زمان دچار خوردگی می شوند، تیوپ های پلیمری به عنوان جایگزینی برای این لوله ها به کار می روند. از مزایای دیگر لوله های پلیمری قیمت ارزان، نصب آسان، انعطاف پذیری بالا و نارسانایی آنهاست. این لوله ها در مقابل نفوذ حشرات و رسوب مواد ، مقاوم هستند. باید دقت داشت که این لوله ها اشتعال پذیر هستند و این امر باعث می شود تا به سرعت آسیب ببینند. لازم به ذکر است که برخی از لوله ها از ترکیب فلز و پلیمر تولید می شوند.


کاربردهای لوله پلیمری :


از این نوع لوله در سیستم های آبرسانی و آبیاری ، زمین های باغبانی و کشاورزی و نیز در گلخانه ها استفاده می کنند. همچنین در بخش های مختلفی مانند فاضلاب های شهری، کارخانه های صنعتی، دامداری، موادشیمیایی، فرآورده های غذایی و. .. کاربرد بسیاری دارند. امروزه می توان این نوع لوله را جایگزین لوله های گالوانیزه نمود و در تاسیسات برای انتقال آب سرد و گرم به کار برد.


انواع لوله های پلیمر :


- لوله های پلی اتیلن
- لوله های پروپیلن
- لوله PVC
- لوله پلی بوتیلن

اتصالات چیست ؟


قطعه هایی هستند که در صنعت لوله کشی استفاده می شوند. هدف از به کار بردن اتصالات، تغییر اندازه، تغییر مسیر و انشعاب خطوط لوله می باشد. در واقع اتصالات، ابزاری هستند که به عنوان یک رابط عمل می کنند. اگر به سیستم لوله کشی ساختمان خود دقت کنید، متوجه می شوید که در برخی مواقع نیاز است تا تغییر جهت صورت بگیرد. این امر باعث می شود تا عملیات لوله کشی به خوبی در مناطق مورد نیاز ساختمان صورت بگیرد.


انواع اتصالات :


- اتصالات مغز
- اتصالات بوشن
- اتصالات سردند
- اتصالات سه راهی اتصال
- اتصالات زانویی
- اتصالات فلنج


منبع : دکتر تامین، ویرگول