امروزه بازسازی و نوسازی ساختمان در تمام دنیا امری رایج می باشد. در اثر گذشت زمان قسمت های مختلف ساختمان ها دچار فرسودگی می شوند. برای رفع این مشکل نیاز به انجام اقداماتی در زمینه نوسازی و یا بازسازی ساختمان می باشد. شرایط اقتصادی امروز جامعه باعث شده تا بسیاری از افراد به جای نوسازی ساختمان اقدام به بازسازی آن کنند. هزینه های سنگین نوسازی و زمان بر بودن این پروسه باعث شده تا افراد بیشتر تمایل به بازسازی بنا داشته باشند. باید دانست که عمر مفید یک ساختمان به شرایط آب و هوایی مکان آن و کیفیت مصالح به کار رفته در ساخت آن بستگی دارد. عموم مردم بر این باورند که این دو پروسه به یک معنا می باشند در صورتی که این باور اشتباه می باشد و مقوله بازسازی ساختمان و نوسازی آن با هم متفاوت می باشند.

تفاوت بازسازی ساختمان و نوسازی ساختمان :

بازسازی ساختمان شامل تمام عملیات تعمیری و ترمیمی جزئی در ساختمان ها و بناهای قدیمی می شود. هدف عملیات بازسازی افزایش پایداری و طول عمر بنا می باشد. در این پروسه تلاش می شود تا در ظاهر بنا تغییر چندانی ایجاد نشود. در واقع همان فرایندی است که بر روی بناهای تاریخی صورت می گیرد و مانع از تخریب بنا می گردد. در حالی که نوسازی ساختمان در بر گیرنده تمام عملیات هایی است که منجر به تعمیر کلی ساختمان های قدیمی می شود. بر اثر عملیات نوسازی در ظاهر و باطن بنا تغییراتی ایجاد می شود. هدف ازعملیات نوسازی تبدیل یک بنای قدیمی و فرسوده به بنایی زیبا و جدید می باشد.

مراحل نوسازی ساختمان :

در ابتدا جهت براورد هزینه نوسازی و مدت زمان آن از افراد متخصص مشورت گرفته می شود. سپس قسمت های مشخص شده ساختمان را تخریب می کنند. دیوارهای اصلی و ستوان هایی که وزن بنا را تحمل می کنند نباید تخریب شوند. برای ایجاد تغییرات در فضای داخلی ساختمان از روش های مختلفی مانند گچ کاری، سقف کاذب، نور پردازی ، نصب کاغذ دیواری، اجرای قرنیز و ... استفاده می کنند. افراد باید در بازسازی و نوسازی ساختمان از سالم بودن سیستم های سرمایشی و گرمایشی و لوله کشی ساختمان اطمینان حاصل کنند.