آشنایی با پلاستیک ها و لوله های پلاستیکی

با توجه به استفاده روز افزون از لوله هاي پلاستيكي در تأسيسات صنعتي و ساختمان هاي كشور و توليد و توزيع انواع مختلف لوله هاي پلاستيكي با نام ها و جنس هاي مختلف به موازات توسعه صنعت پتروشيمي، انتخاب و خريد بهترين و مناسب ترين نوع لوله ي پلاستيكي براي يك كاربرد خاص آسان نمي باشد و نيازمند مطالعه و شناخت انواع معمول اين لوله هاست. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع پلاستیک ها، و برخی از ویژگی های لوله های پلاستیکی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

ادامه مطلب: آشنایی با پلاستیک ها و لوله های پلاستیکی

آشنایی با خصوصیات و ویژگی های لوله های پلاستیکی

انتخاب ماده ي مناسب براي ساخت لوله ها به سيال منتقل شونده و مشخصه هاي سرويس و شرايط كاري سيسـتم بسـتگي دارد. بسته به نوع پلاستيك ها ممكن است برخي از خصوصيات پلاستيك ها براي سيستم و تأسيسات مورد نظر ما مطلوب و برخي نيزنامطلوب باشد. به هر حال برخي از خصوصيات نامطلوب را مي توان از طريق طراحي و نصب اصولي كاهش داد يا حذف نمود اما آنچه مسلم است انتخاب جنس مناسب لوله براي كاربردهاي متفاوت مستلزم داشتن دانش كافي درباره ي خواص، مزايا و معايب انواع لوله هاي پلاستيكي است. در این مقاله قصد داریم به بررسي مهمترين خصوصيات و ويژگي هاي لوله هاي پلاستيكي بپردازیم.

ادامه مطلب: آشنایی با خصوصیات و ویژگی های لوله های پلاستیکی

انواع لوله های آب

لوله های آب لوله هایی هستند که برای انتقال آب آشامیدنی تصفیه شده به مصرف کنندگان از آنها استفاده می شود. انواع لوله ها شامل لوله های اصلی با قطر بزرگ که آب کل شهرها را تأمین می کنند، خطوط انشعاب کوچکتر که یک خیابان یا گروهی از ساختمان ها را تأمین می کنند و لوله های با قطر کوچک واقع در ساختمان های جداگانه. موادی که معمولاً برای ساخت لوله های آب استفاده می شود شامل چدن، پلی وینیل کلراید (PVC)، مس، فولاد و بتن است. در ادامه به بررسی 4 مورد از پرکاربردترین لوله ها در این صنعت پرداخته شده است.

ادامه مطلب: 7 نوع لوله کاربردی که از آنها برای انتقال آب در تأسیسات و ساختمان ها استفاده می شود (بخش اول)

لوله های کاربردی در آبرسانی ساختمان ها

7 نوع لوله کاربردی که از آنها برای انتقال آب در تأسیسات و ساختمان ها استفاده می شود (بخش دوم)، در ادامه مقاله لوله های کاربردی جهت انتقال آب در ساختمان ها، به بررسی 3 مورد دیگر از لوله های مصرفی در این صنعت پرداخته شده است. 

ادامه مطلب: 7 نوع لوله کاربردی که از آنها برای انتقال آب در تأسیسات و ساختمان ها استفاده می شود (بخش دوم)

لوله و اتصالات

لوله و اتصالات، لوله چیست ؟ قطعه هایی توخالی و استوانه ای هستند که برای انتقال گاز و مایعات به کار می روند. بسیاری ازاین لوله ها در تاسیسات ساختمانی و فضاهای صنعتی کاربرد دارند. لوله های تولید شده در کارخانه ها از جنس های مختلفی مانند آهن، پلاستیک، فولاد و مواد پلیمری ساخته می شوند.

بیشتر بخوانید لوله و اتصالات