گندم سیاه، نان حزقیال، نان پیتا و حمص و دانه های چیتا، منابع گیاهی سرشار از پروتئین کامل
گندم سیاه، نان حزقیال، نان پیتا و حمص و دانه های چیتا، منابع گیاهی سرشار از پروتئین کامل

گندم سیاه، نان حزقیال، نان پیتا و حمص و دانه های چیتا، منابع گیاهی سرشار از پروتئین کامل، پروتئین ها از ۲۰ اسید آمینه مختلف تشکیل شده اند و نه مورد از این اسید آمینه ها به عنوان اسید آمینه های ضروری شناخته می شود چون بدن ما نمی تواند آن ها را تولید کند. به همین خاطر باید غذاهایی که در رژیم غذایی مان می گنجانیم در برگیرنده این اسید آمینه ها باشند. پروتئین های کامل هر نه (۹) اسید امینه ضروری را در خود دارند. این در حالیست که سایر غذاهای غنی از پروتئین الزاما دربرگیرنده همه اسیدهای آمینه ضروری نیستند.

چه گیاهخوار باشید و چه بخواهید مصرف گوشت خودتان را کاهش دهید، ممکن است در مورد اینکه نتوانید پروتئین کافی به بدن تان وارد کنید نگران باشید. خوشبختانه منابع زیادی برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن وجود دارد. در این مقاله قصد داریم منابع گیاهی را معرفی کنیم که در برگیرنده پروتئین هستند. این گزینه ها شامل فیبر، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی ضروری هم می باشند.

گندم سیاه:

مقدار پروتئین: ۶ گرم به ازای هر پیمانه

گندم سیاه با بافتی که دارد می تواند گزینه عاری از گلوتن خوبی برای افرادی باشد که در حال کنترل حساسیت ها یا عم تحمل های غذایی خود هستند. شما می توانید از گندم سیاه در تهیه موارد متعدد استفاده کنید.

نان حزقیال:

مقدار پروتئین: ۴ گرم به ازای هر برش

این نان سرشار از فیبر است و می تواند مواد مغذی دیگری را هم وارد بدن کند. نان حزقیال با انواع مختلفی از غلات جوانه زده مثل گندم کامل، جو، عدس، دانه های سویا و ارزن تهیه می شود.

نان پیتا و حمص:

مقدار پروتئین: ۷ گرم به ازای هر دو قاشق غذاخوری حمص و یک عدد نان پیتا با گندم کامل

ترکیب خاصی از گندم ( که اسید آمینه لیزین را ندارد) با پروتئین ناکامل نخود ( که سرشار از لیزین است) می تواند تعادل پروتئینی عالی ایجاد کند. نخود منبع عالی از آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی، ویتامین K است که همگی به پیشگیری از بیماری های قلبی، قوی تر شدن استخوان ها و سلامت کلی بدن کمک می کنند.

دانه های چیا:

مقدار پروتئین: ۶ گرم به ازای سه قاشق غذاخوری

این دانه های ریز سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که برای سلامت قلب بسیار مفیدند. دانه های چیا منبع خوبی از کلسیم و روی می باشند.

از آنجایی که این دانه ها طعم زیادی ندارند می توان آن ها را به اسموتی ها، جوی دوسر و پودینگ ها اضافه کرد.

برگرفته از سایت مجله سلامت