آشنایی با عوارض جانبی آستاکسانتین و میزان مصرف ایده آل آن
آشنایی با عوارض جانبی آستاکسانتین و میزان مصرف ایده آل آن

آشنایی با عوارض جانبی آستاکسانتین و میزان مصرف ایده آل آن، مقدار آستاکسانتین موجود در کل منابع غذا به طور کلی ایمن است و می تواند با کمترین خطر عوارض جانبی مصرف شود. با این حال، مصرف آن در شکل مکمل، با برخی علایم منفی خفیف که در بالا ذکر شد، همراه بوده‌ است. اگر هر گونه عوارض جانبی منفی را تجربه کردید، مصرف آن را کاهش داده و یا قطع کنید. علاوه بر این، به دلیل اینکه تحقیقات در مورد ایمنی مکمل ‌های غذایی آستاکسانتین در زنانی که باردار یا شیرده هستند، محدود است، بهتر است برای دریافت آن به منابع غذایی پایبند باشید و از این طریق دز روزانه خود را دریافت کنید.

عوارض جانبی آستاکسانتین

اگرچه به طور کلی در هنگام مصرف به صورت منابع غذایی بی خطر است، اما برخی از عوارض جانبی بالقوه مرتبط با مکمل آستاکسانتین وجود دارد.

توجه داشته باشید که این نشانه ‌ها احتمالا زمانی رخ می ‌دهند که دز بالایی از این مکمل ها مصرف شوند.

بعضی از عوارض جانبی که اغلب گزارش می شوند عبارتند از:

  • افزایش تجمع رنگدانه ها در پوست
  • تغییر سطح هورمون ها
  • رشد مو
  • کاهش سطح کلسیم خون
  • کاهش فشار خون
  • تغییرات در تحریک جنسی

مقدار مصرف آستاکسانتین برای بهره مندی از مزایای آن

در این مرحله شما ممکن است شگفت ‌زده شوید: “چقدر باید مصرف کنم؟”

اگر قصد دارید آستاکسانتین را از طریق رژیم غذایی تامین کنید، باید سعی کنید چند وعده غذای غنی از آستاکسانتین را در برنامه غذایی خود بگنجانید. این غذاها بسیار مفید هستند زیرا علاوه بر آستاکسانتین ، بسیاری از مواد مغذی مهم مانند ویتامین‌ ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا ۳ را فراهم می‌ کنند. در حقیقت، انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که برای حمایت از سلامت قلبی بهتر حداقل دو بار در هفته ماهی ماهی قزل ‌آلا مصرف کنید.

در شکل مکمل، مصرف آن در دوزهای روزانه تا ۴۰ میلی گرم در روز به مدت ۱۲ هفته بررسی و اثبات شده است. با این حال، مقدار توصیه ‌شده، چهار تا هشت میلی ‌گرم، یک تا سه بار در روز همراه با وعده ‌های غذایی است. در ابتدا بهتر است با مقدار کم شروع کنید.

آستاکسانتین را از کجا پیدا کنیم و برای بهره مندی از مزایای آن، چگونه از آن استفاده کنیم؟

با توجه به محبوبیت روزافزون آن، شما می توانید مکمل های آستاکسانتین را در اکثر داروخانه ها پیدا کنید. علاوه بر این این آنتی اکسیدان مفید را می توانید به صورت آنلاین هم خریداری کنید.

دقت کنید از محصولی استفاده کنید که از آستاکسانتین طبیعی مشتق شده باشد، چرا که برخی از محصولات مصنوعی برای این منظور استفاده می کنند.

طبق یک مطالعه منتشر شده در Nutrafoods، آستاکسانتین طبیعی در حذف رادیکال های آزاد نسبت به آستاکسانتین مصنوعی ۲۰ برابر موثرتر است و طبق گفته محققان، انواع مصنوعی ممکن است به عنوان یک مکمل نوشیدنی انسانی مناسب نباشند.

برگرفته از سایت مجله سلامت